Sarah Spent A Total Of $10 On Oranges And Apples At The Supermarket. If She Paid $3 Less For Oranges Than

Sarah spent a total of $10 on oranges and apples at the supermarket. If she paid $3 less for oranges than she did for apples, how much did Sarah spend on oranges? (a)WRITE OUT THE EQUATION. (b) WORK OUT THE EQUATION.

Expert Answer

This solution was written by a subject matter expert. It’s designed to help students like you learn core concepts.

Step-by-step

Let’s assume the cost of apples is x dollars.

She paid $3 less for oranges than she did for apples (Given)

Explanation:

According to the given information, the cost of oranges would be x – $3.

But, the total cost of apples and oranges = $10.

Cost of apples=x

Cost of oranges= x-3

We can write this as an equation:

Explanation:

x (x – $3) = $10

Solving for x:

2x – $3 = $10

2x = $13

x = $6.50

So, Sarah spent $6.50 on apples and $6.50 – $3 = $3.50 on oranges.

Therefore, Sarah spent $3.50 on oranges.